Genetická rozmanitost fretek

Genetická rozmanitost fretek je velmi důležité téma, na které se nesmí zapomínat. Nejde o klasickou nemoc, ale o genetiku naších tchoříků. V Americe proběhli velké výzkumy, které zjišťovali, jak jsou na tom fretky s genetikou. 

Domácí fretky jsou přemnožené a mají nízkou genetickou rozmanitost.

Výzkumníci z univerzity ve Wyomingu studovali domácí fretky a zjistili, že savci mají nízkou genetickou rozmanitost v celosvětovém měřítku.

Tento typ domestikace může vést k tomu, že pouze několik jedinců přispěje ke genofondu domácího druhu, následně se tím sníží další genetická rozmanitost, pokud jsou zvířata chována pro lidskou rozmanitost. Bez genetické rozmanitosti jsou zvířata vystavena riziku genetických poruch a onemocnění.

"Nízká genetická rozmanitost u fretek má neuvěřitelně důležité důsledky, protože fretka je nyní obyčejným zvířetem, laboratorním modelovým organismem pro choroby, jako je chřipka a SARS (těžký akutní respirační syndrom), a fretky, které se staly divokými, mohou negativně ovlivnit přirozené druhy a ekosystémy. Dřívější studie ukázaly, že umělý chov pro specifické barvy fretky může být spojeny s geneticky determinovanými fyzickými abnormalitami. Navíc je mechanismus pro zvýšení výskytu rakoviny u domácích zvířat, fretky, v současnosti neznámý."

To (studium) rozhodně platí pro každý šlechtitelský program, ať již v zoologických zahradách nebo v domácích prostředí.

Převrácení je téměř vždy v zájmu v zoologických zahrad, kde jsou zvířata udržována v extrémně nízkém počtu. Události domestikace však mohou mít za následek podobné ztráty populační genetické rozmanitosti. Například domácí fretky, nebo Mustela putorius furo, byly domestikovány z divokých evropských fretek a byly chovány pro specifické rysy, jako je barva srsti a temperament. Tyto domácí fretky byly přepravovány z Evropy do několika kontinentů a nyní jsou závislí na lidech a jejich přežití.

Domácí fretky se liší od divokých fretek tím, že zaznamenali katastrofální ztráty obyvatelstva v důsledku onemocnění.

Americké domácí fretky měly extrémně nízkou genetickou rozmanitost, zatímco fretky v Evropě měly vyšší genetickou rozmanitost, jelikož se zdá, že dochází k pravidelné hybridizaci s divokými tchoři.

Všechny země, ze kterých byly odebrány vzorky, však měly fretky s nižší genetickou rozmanitostí než jejich divocí předci.

Pokud nízká genetická rozmanitost přispívá k určitým onemocněním, jak bylo ukázáno v jiných systémech, fretky v Austrálii, Kanadě, na Novém Zélandu a ve Spojených státech by mohly být nejvíce ohroženy.

Většina domácích fretek se nakazí rakovinu ve věku 5 nebo 6 let, ale ne všichni zemřou v těchto věkových kategoriích.

Rakovina v těchto fretkách byla základním genetickým problémem, který byl impulsem ke studiu.

Vědci doporučují, aby šlechtitelské programy měly prospěch s tím, že do svých šlechtitelských programů zahrnuly geneticky rozmanité fretky z jiných zemí, včetně fretek z Evropy, kde je genetická rozmanitost mnohem vyšší. Mezinárodní zákony o dovozu a vývozu však omezují možnosti zavedení nového genetického materiálu v některých zemích, jako je Austrálie a Nový Zéland.

Chovatelé by proto měli v těchto zemích aktivně omezovat přemnožené fretky. Další šlechtitelské programy by měly být opatrné, aby se zajistilo, že nemoci nebudou zavedeny prostřednictvím mezinárodní dopravy.

"Pet“ fretky by mohly představovat riziko pro divoké druhy tím, že představí jejich chudý genetický materiál do divokých populací. Genetická rozmanitost fretek pomocí divokých tchořů by měly být prováděny eticky a legálně a měly by zajistit, že domácí fretky se nebudou chovat pro divoké tchoře.

Důležité je tedy do chovu zařadit tchoře, aby nedocházelo ke zbytečným nemocem, jako je například rakovina a další...


 

SCHF

Hradec Králové

IČO 22894951
č.ú. 670100-2212429115/6210
+420 775 701 710
předseda: +420 721 355 724
plemenná kniha: +420 724 769 259
info.schf@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode