Falešná březost

Šílená matka = falešná březost

 

Změna chování samičky aneb "šílená matka"

mnoho majitelů tápe, proč vlastně jejich milá a hodná samička je teď tak kousavá a šílená. V 99% je na to jediná a jednoduchá odpověď. Samička má falešnou březost..

Moje samička je úžasný mazlík a já mám to štěstí, že není mou jedinou fretkou.. A tak si její mateřství "odskáčou" pouze ostatní fretky. Naštěstí není jedna z těch fretek, které si svá "mláďata" hlídají a útočí na vše co nebylo povýšeno na miminko. Takže je hodná i když trochu posedlá :) Je vidět jak ve svých 5ti letech lítá a neustále se snaží krotit "svá" miminka. Tím, že jich je několik, má práce víc než je zdrávo na tu její malou fretčí hlavinku. Jakmile zatáhne do pělíšku jedno z miminek, hned už musí usměrňovat další a to co bylo v pelíšku si znovu dělá co chce :-) žádné z miminek jí nehodlá poslouchat a ona chuděrka má tolik práce! Jakmile se rozhodnu pochovat si jedno z jejích miminek je to velký problém! Běhá okolo mě a snaží se všemožně dostat ke svému miminku. Jsou i takové samičky, které jsou schopné vás či kohokoli jiného pokousat, protože si právě to miminko chtějí bránit! A právě takové fretečky je potřeba nedráždit a vyčkat až je falešná březost přejde.

Falešná březost u samiček nastává po ukončení říje, ať už injekcí, či samcem. Pokud je samička nakrytá, ne vždy to znamená, že mimina čeká. Na první pohled březost od té falešné rozeznat nelze. Samička se jako březí chová. Pěkně přibírá a papká a bříško roste. Dokonce samičce natečou cecíky. Samička před "porodem" ztrácí srst a opravdu se tváří, že každou chvíli porodí. Jsou známé i případy, kdy veterinář u fretečky, po vyšetření ultrazvukem, březost potvrdil.

Vulva se samičce vrátí do "normálu" až po porodu (ať falešném, či pravém). Do té doby je vulva jakoby "vytahaná" a připravená k porodu. Pokud je však natelká, pak samičce říje neskončila a je potřeba říji ukončit.

Více info Říje fretek

Věnováno na památku Xavynky...

 

 

 

SCHF

Nemyšl

IČO 22894951
č.ú. 3113614002/5500
Předseda: 737 844 289
Bára Pálková
Místopředseda: 792 298 691
Kateřina Puflerová
Plemenná kniha: 723 513 180
Jana Frausová
info.schf@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode